Новости
Īre ar izpirkumu - riskanta, bet joprojām pieprasīta
Īre ar izpirkuma tiesībām kā nekustamo īpašumu iegādes/pārdošanas veids Latvijā uzplauka krīzes gados. Tagad tās popularitāte ir mazinājusies, tomēr neliels pieprasījums pēc šādiem darījumiem saglabāsies arī nākotnē, biznesa portālam db.lv prognozēja nekustamo īpašumu jomas eksperti. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv.
«Īre ar izpirkumu ir īre ar iespēju nākotnē noteiktā termiņā īpašumu nopirkt. Bieži vien šis darījuma veids tiek jaukts ar pirkumu uz nomaksu. Galvenā atšķirība ir tā, ka pirkums uz nomaksu ir darījums, kurā īpašumtiesības tiek reģistrētas uzreiz uz jauno īpašnieku, bet kopējā samaksa par īpašumu tiek veikta iepriekš atrunātajā termiņā.
Īres ar izpirkuma tiesībām gadījumā puses slēdz īres līgumu, kurā vienojas par mēneša īres maksu, kas parasti ir augstāka nekā tirgū esošās, un vienojas, ka veiktās īres maksas tiks iekļautas pirkuma cenā. Tāpat tiek fiksēts termiņš, kurā īpašums tiks nopirkts, kā arī pārdošanas cena. Mēdz būt arī priekšapmaksa, kas parasti ir robežās starp 10 – 20% no īpašuma cenas,» skaidroja ARCO REAL ESTATE valdes locekle, pārdošanas nodaļas vadītāja Ieva Jansone.
Ieguvumi un riski
Pircēji visbiežāk šādu iegādes veidu apsver tādēļ, ka viņiem īpašuma pirkšanai nav savu līdzekļu vai arī viņi nevar saņemt bankas aizdevumu, sacīja Vija Gailīte, Latio Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja.
«Biežāk tomēr to praktizē pārdevēja puse - situācijā, kad īpašums ir nelikvīds, vai arī lai piesaistītu pircējus (jaunie projekti).
Pircēja ieguvums šādā gadījumā ir iespēja lietot īpašumu jau pirms iegādes. Populārākais īres termiņš ir 2 gadi, un šajā laika periodā īrnieks var sakārtot savas finanses, un pēc termiņa beigām noformēt kredītu par zemāku iegādes summu, ņemot vērā faktu, ka 2 gadus jau veicis īres maksājumus un atlikusī dzīvokļa pārdošanas summa ir zemāka,» skaidroja ARCO REAL ESTATE pārstāve I. Jansone.
«Pārdevējs uzreiz nesaņem visu pirkuma maksu, pārdevējs ir atbildīgs par īpašumu, kamēr nav mainījušās īpašumtiesības.
Viens no galvenajiem riskiem ir pircējam – gadījumā, ja iegādes brīdī neizdodas atrast finansējumu, pircējs zaudē visu iemaksāto naudas daļu. Savukārt, pārdevēja īpašumam, ja darījums nenotiek, ir radies nolietojums,» viņa stāstīja.
«Šāda veida darījumos ir pietiekami daudz risku gan pārdevējam, gan pircējam,» akcentēja arī Latio pārstāve Vija Gailīte.
«Būtiskākais ir cena, kuru pircējs maksās par īpašumu, lai to pilnībā iegādātos, piemēram, pēc diviem vai trim gadiem. Visbiežāk tieši šādi ir sastopamie nosacījumi, ja tiek izpirkts dzīvoklis jaunajā projektā no attīstītāja – pēc īrēšanas divu, triju gadu garumā pircējam ir dzīvoklis jāpērk par cenu, kādu puses noteikušas līgumā. Pārdevējs, piekrītot līguma cenai, riskē, ka pārdos lētāk, savukārt pircējs – ka nopirks par augstāku cenu nekā atbilst tā brīža tirgus situācijai.
Pircējam būtisks riska faktors ir arī situācija, kad attīstītājs, no kura pērk īpašumu, bankrotē, kamēr īpašums vēl tiek īrēts,» stāstīja V. Gailīte.
Ērts «sapņu pils» iegādei
Viņasprāt, salīdzinājumā ar citiem darījumu veidiem īrei ar izpirkumu risku ir vairāk, tādēļ cilvēkam, kuram nepieciešams jauns mājoklis un nav iespēju saņemt bankas aizdevumu, drošāka un vienkāršāka alternatīva ir mājokļa īre: «Šādā gadījumā nav riska zaudēt jau iemaksāto naudu vai pārmaksāt par pirkumu. Ja pircējam ir savi līdzekļi vai nu tūlītējai iegādei vai arī kredīta pirmajai iemaksai, tad pareizākais risinājums būs īpašuma iegāde bez īres starpposma.»
V. Gailīte gan norāda, ka ērts šāds darījuma veids var būt pircējam, kurš noteikti grib iegādāties noskatīto īpašumu – tā ir viņa «sapņu pils», uzreiz nevar par to samaksāt, bet ir pilnībā pārliecināts, ka noteiktajā termiņā viņam būs pieejama samaksai nepieciešamā summa, piemēram, no depozīta vai cita īpašuma pārdošanas. Ja īpašuma pārdevējs piekrīt šādam darījuma veidam, tad pircējs šo īpašumu var līdz iegādes brīdim īrēt.
Uzplaukums - krīzes laikā
Īre ar izpirkuma tiesībām īpaši aktualizējās krīzes laikā, pārsvarā jaunajos projektos – piedāvājums pārsniedza pieprasījumu un bija jādomā jauni veidi, kā piesaistīt pircējus, skaidroja I. Jansone un norādīja: «Darījuma popularitāte ir mazinājusies, jo ekonomiskā situācija pamazām uzlabojas, tomēr interese par šādu darījumu veidu noteikti saglabāsies.»
Arī Latio pārstāve V. Gailīte atzīmēja, ka piedāvājums īrēt ar izpirkumu aktuāls kļuva, sākoties krīzei un dramatiskajam kritumam nekustamā īpašuma tirgū. «Samazinoties pircēju aktivitātei, maksātspējai un kredītu izmantošanai, gan daudzdzīvokļu māju, gan savrupmāju attīstītāji meklēja jebkādas iespējas īpašumu pārdošanai. Tobrīd šis pārdošanas veids attīstītājiem bija kā glābšanas salmiņš, kas nodrošināja zināmu garantiju par pirkumu nākotnē, naudas plūsmu un to, ka īpašums tiek apdzīvots,» viņa stāstīja. Vienlaikus Latio pārstāve akcentē, ka uz kopējā darījumu fona īre ar izpirkumu tomēr Latvijā nav populārs īpašumu iegādes veids: «Mūsu, kā starpniecības pakalpojumu sniedzēja, praksē šādu darījumu ir ļoti maz.»
«Krīzes periodā šādu piedāvājumu ir bijis visai daudz, arī pircēji par šādu darījumu veidu interesējas, tomēr reālais darījumu apjoms nav liels. Domāju, ka šāda darījumu veida popularītāte nepieaugs, jo, normalizējoties ekonomiskajai situācijai, stabilizejoties nekustamā īpašuma tirgum, nepieciešamība pēc īres ar izpirkuma tiesībām nebūs liela. Šāds pieprasījums nevar būt masveidīgs, ja pircējam ir citas alternatīvas, kā tikt pie mājokļa. Atsevišķi darījumi, kad to nosacījumi ir izdevīgi gan pārdevējam, gan pircejam, piemēram, pārdodot savrupmāju, notiks, tomēr to nebūs daudz,» paredz V. Gailīte.
Vaicāti, kādus īpašumus visbiežāk šādā veidā pārdod/pērk, nekustamā īpašuma jomas eksperti atbild: pirmkārt, tie ir dzīvokļi jaunajos projektos, otrkārt, nelikvīdi dzīvokļi un privātmājas.
Risks nav īstenojies
Viens no projektiem, kura dzīvokļu pārdošanā tiek izmantota arī īre ar izpirkuma tiesībām, ir Jaunā Teika. Kā informē attīstītājs SIA Hanner Real Estate, aizvadītās Atvērto durvju dienas, kas notika 20. un 27.oktobrī, kopumā apmeklējušas apmēram 130 ģimenes un interese bijusi arī par īri ar izpirkuma tiesībām. Attīstītāja pārstāve Dana Jasone – Aleksandroviča db.lv informēja, ka šāds konkrētā projekta dzīvokļu iegādes veids tiek piedāvāts apmēram divus gadus un to izmantojuši aptuveni 40 cilvēki. Lielākais pircēju risks, kad dzīvokli galu galā tomēr neizdodas iegūt savā īpašumā un tiek zaudēta iemaksātā nauda, nevienam no šiem cilvēkiem līdz šim brīdim neesot īstenojies.
www.city24.lv